• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 24 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023
1
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس؛

۱۰۳ نفر در هیئت‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند

  • کد خبر : 78917
  • 21 آبان 1402 - 22:00
۱۰۳ نفر در هیئت‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند
رئیس ستاد انتخابات فارس با تشریح آخرین وضعیت ثبت‌نام انتخابات مجلس در فارس گفت: در ۱۵ حوزه انتخابیه استان فارس یک هزار و ۳ نفر معادل ۶۷.۱ درصد در هیئت‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند و ۲۸۲ نفر معادل ۱۸.۸ درصد عدم تایید دریافت کردند.

اسماعیل قزلسفلی بعدازظهر امروز، ۲۱ آبان در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز به تشریح آخرین وضعیت دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره خبرگان رهبری در استان فارس پرداخت و گفت: ۱۰ مردادماه امسال قانون انتخابات اصلاح شد و ۱۶ مرداد فرآیند پیش ثبت‌نام آغاز شد.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس افزود: ۲ هزار و ۷۳۹ نفر در استان فارس به‌صورت الکترونیکی در مدت زمان قانونی پیش ثبت‌نام خود را در انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام دادند که این میزان ۳ برابر بالاترین رقم در سال‌های گذشته بود و حضور افراد با تنوع تحصیلی و جوانان ویژگی منحصر به فرد این دوره از پیش ثبت نام انتخابات بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه مدارک متقاضیان پیش ثبت‌نام در ۶ مرجع صحت‌سنجی و بررسی مدارک تا ۲۷ مهرماه انجام شد، اظهار کرد: ۵۵۶ نفر دچار مشکل مدارک بودند و یک هزار و ۴۹۵ نفر به مرحله ثبت‌نام نهایی راه پیدا کردند.

وی با اشاره به اینکه هیئت‌های اجرایی انتخابات طی یک هفته در استان فارس شکل گرفت، تصریح کرد: مطابق قانون، در هر حوزه انتخابیه اصلی و فرعی ۳۰ نفر از معتمدین انتخاب برای تشکیل هیئت اجرایی انتخاب می‌شوند و ۸ نفر به عنوان اعضای اصلی هیئت‌های اجرایی و ۳ نفر به عنوان نماینده ثبت احوال، دادگستری و فرماندار کار برگزاری انتخابات را بر عهده می‌گیرند.

قزلسفلی تاکید کرد: انتخابات در ایران اسلامی توسط مردم برگزار می‌شود و هیئت‌های اجرایی و نظارت از میان مردم هستند و مسئولان تنها بسترهای لازم را فراهم می‌کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس با بیان اینکه امسال برای کاهش هزینه.ها ثبت‌نام انتخابات، الکترونیکی شد، گفت: پس از بررسی صلاحیت‌ها، در ۱۵ حوزه انتخابیه استان فارس یک هزار و ۳ نفر معادل ۶۷.۱ درصد در هیئت‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند و ۲۸۲ نفر معادل ۱۸.۸ درصد عدم تایید دریافت کردند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با تاکید بر اینکه ۱۷۷ نفر معادل ۱۱.۸ درصد با عدم احراز صلاحیت مواجه شدند، گفت: ۳۳ نفر معادل ۲.۳ درصد نیز انصراف دادند. همچنین در حوزه انتخابیه شهرستان‌های شیراز و زرقان ۵۳۱ نفر در این حوزه پیش ثبت‌نام کردند و ۳۶۷ نفر در هیئت‌های نظارت تایید شدند و ۹۸ نفر عدم تایید، ۷۲ نفر عدم احراز و ۴ نفر انصراف دادند.

وی کمترین ثبت‌نام این دوره از انتخابات مجلس را در حوزه انتخابیه اقلید با ۴۱ نفر نفر عنوان کرد و گفت: کمترین تایید هیئت اجرایی در حوزه انتخابیه داراب و زرین‌دشت با عدم تایید ۲۷ نفر بوده است.

قزلسفلی، جنسیت ثبت‌نام کنندگان این دوره از انتخابات را مورد توجه قرار داد و گفت: ۱۲ درصد بانوان و ۸۸ درصد آقایان در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند.

رئیس ستاد انتخابات فارس یادآور شد: معترضان به عدم تایید صلاحیت می‌توانند از امروز تا ساعت ۱۸ روز ۲۴ آبان‌ماه به صورت الکترونیکی و حضوری نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: ۱۴ دی‌ماه نتیجه اولیه بررسی صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های نظارت استانی اعلام می‌شود. همچنین ۱۹ بهمن‌ماه نتایج اولیه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات توسط شورای نگهبان اعلام خواهد شد و رد صلاحیت‌شدگان ۲۴ ساعت مهلت اعتراض دارند و در نهایت اعلام نهایی اسامی‌های تایید شده، ۸ روز قبل از روز أخذ رأی نامزدهای انتخاباتی مجاز به تبلیغات خواهند بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه ۱۰ اسفندماه تبلیغات نامزدهای انتخابات به پایان می‌رسد، گفت: ساعت ۷ صبح روز ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۲ انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات آغاز می‌شود.

قزلسفلی همچنین از تشکیل هیئت استانی تبلیغات خبر داد و گفت: برابر قانون جدید انتخابات، هیئت استانی تبلیغات با ریاست استانداران تشکیل می‌شود که در استان فارس ریاست این هیئت به معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری تفویض اختیار شد و ۸۰ دستگاه دولتی نظیر صدا و سیما، شهرداری‌ها و … ظرفیت قانونی خود را در اختیار نامزدهای انتخاباتی قرار خواهند داد.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس با بیان اینکه در کل کشور ۶۴ درصد تایید پیش ثبت‌نام متقاضیان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط هیئت اجرایی انجام شد، تاکید کرد: در استان فارس نزدیک به ۶۸ درصد تایید پیش ثبت‌نام توسط هیئت اجرایی انجام شد. همچنین از ۱۸  نماینده مجلس فعلی استان فارس ۱۷ نفر ثبت‌نام کردند که مورد تأیید هیئت‌های اجرایی قرار گرفتند و تنها نماینده لارستان، خنج، اوز، گرایش جویم در این دوره از مجلس ثبت‌نام نکرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس تصریح کرد: چهره‌های شاخص و سلیقه‌های مختلف سیاسی، فکری و فرهنگی در ثبت.نام کلیه‌ حوزه‌های انتخابیه استان فارس شرکت کردند.

قزلسفلی با تاکید بر سلامت برگزاری این دوره از انتخابات، بیان کرد: هر فردی و در هر ساعتی بخواهد به رأی مردم تعرض کند با برخورد جدی مواجه خواهد شد و این نکته به مجریان انتخابات در شهرستان‌ها اعلام شده است.

وی تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات در استان فارس را مورد توجه قرار داد و گفت: در این دوره از انتخابات کمترین اعتراضات به انتخاب اعضای هیئت‌های اجرایی انتخابات بوده است و یقینا رقابت پرشور و سالم را شاهد خواهیم بود.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس در ادامه سخنان خود با اشاره به انتخابات ششمین دوره خبرگان رهبری گفت: از ۱۴ آبان‌ماه فرآیند ثبت‌نام انتخابات ششمین دوره خبرگان رهبری در فارس آغاز شد که تاکنون ۲۰ نفر موفق به ثبت‌نام شدند و از این نفرات یک نفر خانم و ۱۹ نفر آقا هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه ۳ نفر از متقاضیان خبرگان رهبری سابقه نمایندگی در ادوار گذشته داشتند، تاکید کرد: ۹ نفر دارای سابقه داوطلبی در گذشته بودند و ۸ نفر دارای سوابق ایثارگری هستند که شورای نگهبان مطابق قانون بررسی صلاحیت متقاضیان خبرگان رهبری را برعهده خواهد داشت.

قزلسفلی با بیان اینکه ۳۰ آبان‌ماه آزمون داوطلبان انتخابات خبرگان رهبری برگزار می‌شود، گفت: دارا بودن مدرک سطح ۴ حوزه علمیه و ۴۰ سال تمام از جمله شرایط ثبت‌نام کنندگان ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری بوده است.

وی تدوین اطلس امنیت انتخابات و شعب اخذ رای استان فارس را مورد توجه قرار داد و گفت: با حساسیت بسیار بالا، تمهیدات لازم برای برگزاری انتخاباتی ایمن اندیشیده شده است. همچنین وزارت کشور وظیفه برگزاری انتخابات را برعهده دارد اما توسط استانداری ستاد افزایش مشارکت تشکیل شده است که مجموعه دولتی در کنار دیگر آحاد جامعه سهم خودش را ایفا کند.

رئیس ستاد انتخابات فارس ادامه داد: با تشکیل ستاد افزایش مشارکت انتخابات، تلاش داریم تا نارضایتی اجتماعی و عمومی را تا حد امکان کاهش دهیم. همچنین فهرستی از مسائل اجتماعی تدوین شده است تا مورد بررسی قرار گیرند و هر هفته کمیسیون نارضایتی عمومی استان فارس برگزار می‌شود تا آلام مردم کاهش پیدا کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با اشاره به اینکه میزهای خدمت به صورت ویژه برگزار می‌شود، گفت: با حضور مسئولان شهرستانی در میزهای خدمت، نارضایتی دیرینه مردم رفع خواهد شد و گفت‌وگوی با مردم در سطوح مختلف دولت همواره مورد تاکید بوده است، از این رو  فرمانداران و مدیران ارشد استان پای صحبت مردم قرار خواهند گرفت.

قزلسفلی در خصوص تخلفات انتخاباتی نیز گفت: ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی با محوریت دادگستری استان فارس شکل گرفته است و تمامی تخلفات ثبت و به هیئت نظارت ارسال می‌شود و کسانی که خارج از قانون عمل کنند در بررسی صلاحیت‌ها با مانع روبه‌رو خواهند شد.

وی جابه‌جایی حوزه انتخابیه داوطلبان را نیز مورد توجه قرار داد و افزود: برابر قانون تا یک ماه قبل از روز اخذ رأی داوطلبان می‌توانند حوزه انتخابیه خود را جابه‌جا کنند.همچنین مکانیز أخذ رأی الکترونیکی در استان فراهم شده است که آمادگی داریم در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان انتخابات تمام الکترونیک را برگزار کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعه اعمال نفوذ نمایندگان مجلس شیراز و زرقان در هیئت اجرایی انتخابات این شهرستان، گفت: تاکنون در این خصوص گزارشی نداشته‌ایم.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://sahabpress.ir/?p=78917

سحاب پرس در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.