• امروز : چهارشنبه - ۲۳ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 6 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Wednesday - 12 June - 2024
1

افتتاح پروژه‌های توسعه‌ای دانشگاه سلمان فارسی کازرون

  • کد خبر : 53777
  • 28 آذر 1401 - 9:27
افتتاح پروژه‌های توسعه‌ای دانشگاه سلمان فارسی کازرون
طی مراسمی با حضور مسئولان ملی، استانی و شهرستانی، بهره‌برداری از پردیس و ساختمان دانشکده علوم پایه دانشگاه سلمان فارسی کازرون و آغاز شد.

رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون در این آیین، گفت: دانشگاه سلمان فارسی کازرون به عنوان قطب علمی منطقه، از ابتدای شروع فعالیت خود تا به امروز، به مدد نگاه راهبردی و حمایت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادوار مختلف، تلاش‌های مردم و مسئولان دلسوز و توانمند استان فارس و شهرستان کازرون، توانسته است دستاوردهای مختلفی را داشته باشد.

به گزارش سحاب پرس، فاضل غریب نیا گفت: یکی از این دستاوردها، پروژه احداث پردیس ۷۸ هکتاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون به عنوان بزرگترین پروژۀ توسعه‌ای فضاهای دانشگاهی شهرستان است که روند اجرایی شدن آن از سال ۱۳۸۵ آغاز و با حمایت‌های مردم و پشتیبانی‌های مسئولان شهرستان، به ویژه پشتیبانی‌های فرمانداران کازرون و تلاش‌های نمایندگان ادوار مختلف مجلس تداوم یافت و به مرحلۀ شروع بهره‌برداری رسید و امیدواریم همچنان با تداوم هم‌افزایی و بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان شهرستان کازرون و همراهی‌های مردم شریف و فعالان اجتماعی شهرستان کازرون و رسانه‌ها که همواره همراه و یاور دانشگاه بوده‌اند، روند احداث پروژه‌های متعدد آن همچنان تداوم یابد.

فاضل‌نیا در بخش دیگری از صحبت‌های خود با قدردانی از همراهی‌ها و حمایت‌های گستردۀ مردم شهرستان کازرون و تلاش‌های هیئت رئیسه، اعضاء هیئت علمی و همیاران علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در ادوار مختلف، افزود: تلاش‌ها و گام‌های ارزشمند مدیریتی روسای گذشتۀ دانشگاه در ادوار مختلف، سبب شد طرح‌های توسعه‌ای این دانشگاه و به ویژه پردیس آن به مرحله‌ای برسد که بتوانیم با برنامه‌ریزی و برطرف کردن مشکلات باقی مانده و جاری پروژه‌های عمرانی، ساختمان دانشکده علوم پایه این پردیس را که با زیربنای ۵۵۰۰ مترمربع و در سه طبقه به همراه یک طبقه زیرزمین احداث شده است، به بهره‌برداری برسانیم و گام جدیدی را در راستای توسعۀ فضاهای دانشگاهی کازرون و خدمت به مردم شریف علم‌دوست و عالم‌پرور این خطه برداریم.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نیز در این آیین، گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند یکی از محورها برای برطرف کردن مشکلات بیکاری دانش‌آموختگان باشند. طی سال گذشته، ۴۰هزار شغل توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده است و روند فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح دانشگاه‌های کشور همچنان ادامه دارد.

دکتر علی خطیبی، با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه سلمان فارسی کازرون، به رویکردهای این وزارت در توسعۀ فضاهای دانشگاهی اشاره کرد و افزود: داشتن مسئولیت اجتماعی و توجه به مسائل محیطی از سوی دانشگاه‌ها از جمله رویکردهایی است که در روند فعالیت توسعه‌ای دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود. در سطح شهرستان کازرون نیز دانشگاه سلمان فارسی کازرون می‌تواند در مسائلی که مزیت نسبی منطقه کازرون است به ایفای نقش بپردازد. بهره‌برداری از ساختمان‌ها و فضاهای جدید، این امکان را به وجود می‌آورد تا بتوان در راستای وظایف محوله علمی، پژوهشی و… دانشگاه‌ها بهتر به ایفای نقش پرداخت.

عبدالعلی کریمی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس نیز به گسترۀ جغرافیایی استان فارس و برخورداری این استان از مزیت‌های فراوان، در کنار فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متعدد و توانمند در این استان اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد روند تحقق دستاوردها و رشد این دانشگاه‌ها در سطح استان فارس همچنان تداوم داشته باشد.

کریمی همچنین بر توجه ویژه استانداری فارس در حمایت از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تأکید نمود و دانشگاه‌ها را رکنی مهم و اساسی در روند توسعۀ استان فارس برشمرد.

نماینده مردم شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین با تأکید بر ضرورت نقش‌آفرینی فعال و موثر اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌ها در روند کمک به حل مسائل جامعه و ارایه دستاوردهای علمی و فناورانه، خاطر نشان کرد: دانشگاه، قوۀ عاقلۀ کشور است و همانطور که امام راحل(ره) فرمودند، دانشگاه مبدأ همه تحولات محسوب میشود. یکی از مسائلی که باید در سطح دانشگاه‌های ما تقویت شود، موضوع تربیت است؛ به گونه‌ای که اساتید دانشگاه‌ها با نقش‌آفرینی‌های بیشتر بتوانند در کنار آموزش، به مسائل مرتبط با تربیت نسل جوان و آینده‌ساز کشور نیز بپردازند.

دردکتر فریدون عباسی‌دوانی، در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم افزایش توجه به نظریه‌پردازی و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در سطح دانشگاه‌های کشور تأکید و با اشاره به فعالیت دانشگاه سلمان فارسی کازرون، خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها باید مطابق با نیاز کشور و ظرفیت‌ها و مزیت‌های منطقه توسعه یابند. باید رشته‌های خط‌شکن به دانشگاه داده شود تا بتوانند ضمن پرورش دانشجویی که برای تخصصی وی بازار کار وجود دارد، مسائل جامعه را نیز حل کرده و در کمک به برطرف کردن مشکلات کمک کنند.

امام جمعه کازرون نیز گفت: معنی عملی کار جهادی و خستگی‌ناپذیر را در دانشگاه سلمان فارسی کازرون دیدم. تلاش‌های ارزشمندی انجام شد تا این مجموعه به جمع فضاهای دانشگاهی کازرون اضافه شود و کام مردم و جامعۀ دانشگاهی این شهرستان، شیرین شود.

حجت‌الاسلام محمد صباحی، با اشاره به راه‌اندازی نخستین خوابگاه ملکی دانشگاه سلمان فارسی کازرون از ابتدای سال تحصیلی جاری، بر ضرورت احداث خوابگاه‌های متأهلین در این دانشگاه نیز تأکید کرد و افزود: باید تلاش شود که مطالبات مربوط به توسعۀ دانشگاه‌ها در صدر مطالبات و پیگیری‌ها قرار گیرد چراکه با برخورداری از دانشگاه‌هایی توانمند و موثر می‌توانیم امید مضاعفی به حل ریشه‌ای مسائل و مشکلات داشته باشیم و چشم‌اندازهای وسیع‌تری را در روندهای توسعۀ منطقه دنبال کنیم.

فرماندار ویژه شهرستان کازرون نیز در این آیین با برشمردن مزیت‌ها و ظرفیت‌های مختلف شهرستان کازرون، بر لزوم استفاده از ظرفیت دانشگاه سلمان فارسی کازرون برای کمک به تحقق این ظرفیت‌ها و استفاده مطلوب از مزیت‌های شهرستان تأکید کرد و خاطر نشان کرد: ارتباط بین دانشگاه و جامعه از ضرورت‌های اصلی روندهای توسعه‌ای است.

محمدعلی بخرد، گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی خواسته‌ام دانشگاه‌های شهرستان و از جمله دانشگاه سلمان فارسی کازرون را محل رجوع برای حل مشکلات و مسائلی که با آنها درگیر هستند قرار دهند تا در قالب‌های مختلف از جمله طرح‌های پژوهشی، از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی موجود در این دانشگاه‌ها برای حل مسائل جامعه و شهرستان کمک گرفته شود.

در این آیین همچنین از سرود رسمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون رونمایی شد.

این سرود در راستای تحقق سیاست‌گذاری‌های وزارت عتف برای تقویت هویت‌بخشی دانشگاه‌ها و توسط روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه سلمان فارسی کازرون تولید و پس از طی روند معمول، مجوز آن از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کازرون صادر شد.

تمامی روند تولید این سرود با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های هنرمندان شهرستان کازرون صورت پذیرفته و در قالب آن گوشه‌هایی از گسترۀ وسیع ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، زیست‌محیطی، دانشگاهی و… شهرستان کازرون و جایگاه دانشگاه سلمان فارسی کازرون در این بستر روایت می‌شود.

پردیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، بزرگترین پروژۀ توسعه‌ای فضاهای دانشگاهی این شهرستان است که در قطعه زمینی به مساحت ۷۸ هکتار در کیلومتر ۵ جاده کازرون ـ بوشهر قرار دارد.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://sahabpress.ir/?p=53777

سحاب پرس در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.